Reklama

Recenzja Softonic

Zoptymalizowana wersja Worda dla urządzeń dotykowych zachwyca już w wersji beta

Microsoft kładzie obecnie nacisk na rozwój mobilnych usług, tak aby stać się najlepszą firmą na rynku mobilnym. Dlatego tak ważnym jest dla nich, aby przygotować swoje programy dla urządzeń z system iOS oraz Android, zamiast na siłę zmuszać użytkowników do wybierania oprogramowania dla systemu Windows i Windows Phone.

W ramach tej strategi Microsoft dostarczył aplikacje Office (Worda, Excela i PowerPointa) dla urządzeń z systemem iOS oraz pakiet Office Mobile dla smartfonów z Androidem. Teraz została wypuszczona również zoptymalizowana do urządzeń dotykowych wersja beta programu Word, Excel i PowerPoint przeznaczona specjalnie na tablety z Androidem.

Zawarto kluczowe funkcje z wersji desktopowej

Biorąc pod uwagę, że pakiet biurowy Google jest już na rynku pewien czas, to Microsoft pozostaje daleko w tyle, wydając dopiero teraz swoją wersję pakietu przystosowanego do urządzeń dotykowych. Firma ma jednak nadzieję, że osiągnie sukces dzięki temu, że wielu ludzi kupiło już ich ekosystem.

Word dla tabletów z Androidem (oraz Excel i PowerPoint) jest obecnie dostępny wyłącznie dla tabletów z Androidem opartych o procesory w technologii ARM i ekranach od 7" do 10.1", posiadających minimum 1GB RAM oraz działających na systemie KitKat (4.4.x). Microsoft pracuje jednak nad poszerzeniem tej specyfikacji, głównie dla tabletów opartych na technologii Intela. Pakiet ten ma być również dostępny dla urządzeń o innym rozmiarze ekranu i ma działać na Androidzie Lollipop 5.0, czyli najnowszej wersji systemu operacyjnego Google.

Dzięki wersji beta nie potrzebujesz już posiadać konta Office 365, aby pobrać tę aplikację. Wystarczy jedynie adres email w domenie Microsoftu, aby zapisać się do wersji freemium.\n

Nic w tym dziwnego, że Word dla tabletów z Androidem nie posiada pełnej funkcjonalności, takiej jak jego siostrzana wersja dla desktopów. Jednakże Microsoft zawarł najczęściej używane funkcje w wersji desktopowej w swojej aplikacji dla tabletów z Androidem.

Dzięki tej wersji Worda możesz dowolnie sformatować swój tekst, wstawić obiekty (zdjęcia, pola tekstowe, linki), zmienić układ strony, śledzić zmiany dokumentu oraz dokonać zmian w ustawieniach wyświetlania. Dzięki tej ostatniej funkcji możesz przełączać się pomiędzy widokiem do odczytu a widokiem edycji tekstu. Word jednak nie został stworzony tylko do tworzenia i edycji dokumentów, ale i po to, żeby służyć do odczytu i przeglądania wszelkich dokumentów tekstowych.

Jeśli posiadasz na swoim tablecie także aplikację OneDrive to automatycznie zsynchronizuje ona twoje pliki (możesz dodać zarówno swoje konto prywatne, jak i firmowe). Możesz też dodać konto Dropboxa lub skorzystać ze strony SharePointa, aby otwierać dokumenty tak samo jak ze swojego lokalnego dysku. Dokumenty te mogą być zapisywane w chmurze w jednej z dowolnych lokalizacji, jakie wybierzesz.

Jedną z naprawdę ważnych funkcji, jakiej brakuje na tę chwilę w Wordzie, jest możliwość współpracy na tym samym dokumencie z innymi użytkownikami, tak jak ma to miejsce w Dokumentach Google. To chyba największy brak, jaki posiada wersja beta Worda na naszym testowym urządzeniu (Samsungu Galaxy Note 8.0), chociaż nie ma także zapisu dokumentu do formatu PDF, funkcji znajdowania i zastępowania słów czy sprawdzania pisowni.

Pozostałości dobrze znanego interfejsu ze wstążką

Jeśli jesteś zaznajomiony z Wordem (z pakietu Office 2007 lub nowszego), to interfejs wstążki będzie ci dobrze znany. Dzięki temu w łatwy sposób uda ci się poruszać po interfejsie. Fakt, że nie ma tutaj tak wielu opcji i menu, zadowoli tych użytkowników, którzy mieli problemy ze znalezieniem odpowiedniej funkcji w przeładowanej opcjami wersji desktopowej i woleli zostać przy rozwijalnych listach menu, które były dostępne do wersji Office'a 2007.

Dodawanie zdjęć jest raczej dość opornym procesem. Po pierwsze dlatego, że nie wszystkie zdjęcia mogą zostać wczytane. Przyczyna nie jest do końca znana. Nie ma tu też żadnych opcji edycji obrazów, możesz jedynie przenieść dane zdjęcie albo zmienić jego rozmiar.

Kiedy otworzysz więcej dokumentów niż jeden, nie wydaje się być możliwym jakiekolwiek przemieszczenie się z jednego pliku do drugiego. Oznacza to, że możesz pracować tylko na jednym dokumencie Worda w tym samym czasie.

Dominacja Worda

Biorąc pod uwagę, że Word dla tabletów z Androidem jest teraz na razie dostępny tylko w wersji beta, to i tak posiada on dużą liczbę funkcji (większą niż teraz mają Dokumenty Google) oraz ma naprawdę piękny i stabilny interfejs. Jednakże pozostało sporo do zrobienia, szczególnie jeśli chodzi o dostosowanie aplikacji do różnego rozmiaru tabletów oraz wersji innych niż te oparte na technologii Intela.

Mimo wszystko aplikacja wygląda i działa podobnie do swojej wersji stacjonarnej, posiadając dodatkowo alternatywny sposób poruszania się po niej przystosowany do ekranów dotykowych. Microsoft ma dużą szansę na zajęcie sporej części rynku na podobnej zasadzie, jaka obecnie funkcjonuje na rynku desktopowych programów do edycji teksu.

Starsza wersja

Jest równiez dostepny na inne platformy

Program jest dostępny w innych językachOpinie użytkowników o Microsoft Word: Write Edit Share Docs on the Go

Czy próbowałeś Microsoft Word: Write Edit Share Docs on the Go? Bądź pierwszy zostawić swoją opinię!


Reklama

Przeglądaj aplikacje

Reklama

Przepisy dotyczące korzystania z tego oprogramowania różnią się w zależności od kraju. Nie zachęcamy do korzystania z tego programu ani nie akceptujemy go, jeśli narusza on prawo. Softonic może otrzymać wynagrodzienie, jeśli klikniesz lub kupisz produkty przedstawione tutaj.